Lewatywa

Bohater dzisiejszego wpisu jest jednym z najstarszych znanych zabiegów leczniczych, stosowanych już w starożytnym Egipcie. Wykorzystuje się go do leczenia zaparć, gdy zawiodą wszystkie inne sposoby, jako przygotowanie do zabiegów diagnostycznych i leczniczych, w przygotowaniu do porodu, a u Jaroslava Haška w  również jako niezawodna metoda dyscyplinowania symulantów, z satysfakcją stosowana przez wojskowych lekarzy:

„Ale nie brakło też małodusznych, którzy, gdy dochodziło do LEWATYWY, meldowali, iż już czują się dobrze i że nie życzą sobie niczego innego, tylko odejść na front z najbliższym batalionem marszowym.”Przygody dobrego wojaka Szwejka, Jaroslav Hašek, tłum. P. Hulka-Laskowski

 

A gdyby ktoś się wzdrygał na dźwięk słowa „lewatywa” to śpieszymy z reprezentacyjnym, łacińskim synonimem „enema” (choć technicznie rzecz biorąc jest to dokładnie to samo).

 

Na czym polega lewatywa?

Lewatywa jest zabiegiem polegającym na oczyszczeniu dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonuje się ją poprzez wlew płynu do dolnego odcinka jelita grubego. Płyn w krótkim czasie (do kilku minut) powoduje wypróżnienie. Medycyna naturalna i ludzka wyobraźnia pełna jest pomysłów z czego wykonywać lewatywę (kawa, mleko z kapustą, chilli, czosnek… :O). Tego niestety nie znajdziecie w ofercie Ann-med – my ograniczamy się do zastosowania produktów leczniczych, jakimi są roztwory, w których substancją czynną jest fosforan sodu lub wlewki z soli fizjologicznej. Objętość podawanego płynu u dorosłych wynosi od 120 do 150 ml, a u dzieci od 30 do 90 ml, w zależności od masy ciała.

 

W przypadku zabiegów chirurgicznych lewatywę wykonuje się wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg oraz ponownie w dniu zabiegu. Przy diagnostyce wystarczający może być tylko jeden wlew. W zaparciach konieczne może być wykonanie kilkukrotnego wlewu, przy czym nie można go stosować dłużej niż 1 tydzień.

 

Lewatywa przed porodem?

Co z przygotowaniem do porodu? Kobiety trafiające do szpitala na oddział porodowy mają możliwość wykonania lewatywy, ale oczywiście nie mają takiego obowiązku. Mogą również wykonać lewatywę jeszcze w domu, przed wyprawą do szpitala, co będzie na pewno znacznie bardziej komfortowe.

 

Czy warto? Lewatywa pozwala oczyścić jelita i uniknąć mimowolnego wypróżnienia w trakcie porodu. Panujące dawniej przekonanie, że lewatywa pozwala skrócić poród i zmniejszyć ryzyko infekcji, nie zostało potwierdzone w badaniach. Kluczowe jest więc pytanie, co będzie dla przyszłej mamy bardziej uciążliwe: nieoczyszczone jelita podczas porodu, czy sam zabieg lewatywy. Jest to jednak na tyle indywidualna kwestia, że nie będziemy się w niej wypowiadać.

 

Przeciwwskazania

Lewatywy nie wykonuje się u dzieci do 3 roku życia oraz u osób odwodnionych. Ponadto przeciwwskazaniami do zabiegu jest m.in. niedrożność jelit, krwawienie z jelita grubego, czy choroby nerek.

 

Umów online!

Zabieg lewatywy wykonywany przez pielęgniarkę w domu Pacjenta na terenie Poznania można umówić online na stronie www.ann-med.pl/umow-wizyte

2 thoughts on “Lewatywa”

Dodaj komentarz